חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הקשר בין גנטיקה וסביבה לאיבוד שיער

איבוד שיער והתקרחות הם נושאים שכיחים המשפיעים על מיליוני אנשים ברחבי העולם. אלופציה, הוא המונח הרפואי לנשירת שיער, הבנת הגורמים השונים שמובילים לנשירת שיער היא קריטית על מנת לטפל במצב ביעילות ולמצוא פתרון לנשירת שיער. במאמר זה נחקור לעומק את ההשפעות הגנטיות והסביבתיות על אובדן שיער.
תוכן עניינים

איבוד שיער והתקרחות הם נושאים שכיחים המשפיעים על מיליוני אנשים ברחבי העולם. אלופציה, הוא המונח הרפואי לנשירת שיער, הבנת הגורמים השונים שמובילים לנשירת שיער היא קריטית על מנת לטפל במצב ביעילות ולמצוא פתרון לנשירת שיער. במאמר זה נחקור לעומק את ההשפעות הגנטיות והסביבתיות על אובדן שיער.

שכן, נשירת שיער יכולה לנבוע מגורמים גנטיים וסביבתיים כאחד. אלופציה אנדרוגנית, למשל, היא צורת איבוד שיער הנפוצה ביותר, נובעת בעיקר מגורמים תורשתיים. מצד שני, לחץ נפשי, תזונה לקויה וכן חשיפה לכימיקלים מזיקים הם גורמים סביבתיים העשויים להוביל לאובדן שיער. 

גנטיקה ואלופציה

אלופציה אנדרוגנית, הידועה גם כ"קרחת גברית טיפוסית" או "נשירת שיער תורשתית", היא הצורה הנפוצה ביותר של איבוד שיער, מושפעת בעיקר מגורמים גנטיים. מכיוון שאיבוד שיער מסוג זה נובע מרגישות גנטית להורמון דיהידרוטסטוסטרון (DHT), אשר פוגע בזקיקי השיער וגורם לנשירה. 

לכן, הבנת המנגנונים הביולוגיים והגנטיים שמאחורי התופעה חשובה לזיהוי מוקדם ולפיתוח טיפולים מתאימים, להלן כמה מן הגורמים העיקריים לתופעה:

 • תורשה: אלופציה אנדרוגנית עוברת בתורשה, וסביר להניח שאם אחד ההורים או שניהם סבלו מנשירת שיער, גם הצאצאים יסבלו מכך.
 • מנגנונים ביולוגיים: ההורמון DHT נקשר לזקיקי השיער וגורם להצטמקותם, מה שמוביל להיחלשות ונשירת השיער ולבסוף לאובדן שיער קבוע.
 • הבדלים מגדריים: גברים נוטים יותר לסבול מאלופציה אנדרוגנית, עם קרחות ברורות באזור המצח והמפרצים; לעומת נשים החוות דילול כללי של השיער באזור המרכזי של הקרקפת.
 • השפעת הגיל: הסימנים הראשונים לנשירת שיער יכולים להופיע בגיל צעיר, אך הם מתגברים עם הזמן, במיוחד לאחר גיל המעבר אצל נשים.
 • טיפולים גנטיים: תרופות כמו פינסטריד ומינוקסידיל פועלות להקטנת רמות ה-DHT ולשיפור זרימת הדם לזקיקי השיער.

ההבנה של האלמנטים הגנטיים באלופציה קריטית לזיהוי מוקדם ולפיתוח טיפולים מותאמים אישית שיכולים לסייע בשימור ושיקום השיער ובשיפור איכות החיים של הסובלים מנשירת שיער.

גורמים סביבתיים לאלופציה

בנוסף לגורמים גנטיים, גורמים סביבתיים עלולים להשפיע במידה רבה על נשירת שיער. גורמים אלה כוללים לחץ נפשי, תזונה ואורח חיים, וכן זיהום סביבתי. 

הבנת ההשפעות הסביבתיות תסייע באבחון וטיפול יעיל יותר באלופציה.

 • לחץ נפשי: לחץ נפשי כרוני עלול לגרום לאובדן שיער זמני, הידוע בשם 'טלוגן אפלוביום'. במקרים חמורים, לחץ נפשי עלול גם לגרום לאלופציה אראטה, מצב אוטואימוני שבו הגוף תוקף את זקיקי השיער.
 • תזונה ואורח חיים: תזונה לקויה וחוסרים תזונתיים משפיעים ישירות על בריאות השיער, כמו על בריאות הגוף באופן כללי. לכן, דיאטות דלות במרכיבים חיוניים כמו ברזל, אבץ, וויטמינים B עשויות לגרום לנשירת שיער. כמו כן, עישון וצריכת אלכוהול מוגזמת עלולים לפגוע גם הם בבריאות השיער.
 • סביבה: חשיפה ממושכת לכימיקלים רעילים, זיהום אוויר ושימוש בתכשירי שיער המכילים כימיקלים חזקים עשויים לפגוע בזקיקי השיער ולגרום לנשירת שיער. כמו עבודה בסביבה מזוהמת או שימוש במוצרים המכילים חומרים כימיים חזקים כמו אמוניה ופרבנים עלולים להזיק לקרקפת ולשיער.
 • טיפולי שיער: טיפולים כמו חימום יתר באמצעות פן, צביעת שיער תכופה ושימוש במחליקי שיער יכולים להחליש את השיער ולגרום לנשירה. חשוב להשתמש במוצרים ובתכשירים מתאימים לשיער, כמו מרככים עשירים בלחות ושימוש במכשירים בטמפרטורות נמוכות.
 • מצבים רפואיים: מחלות כרוניות כמו סוכרת, תת-תריסיות ומחלות אוטואימוניות אחרות עלולות לגרום לנשירת שיער כחלק מן התמסינים או הטיפול במחלה.

ההבנה של הגורמים הסביבתיים לנשירת שיער תסייע באבחון מדויק יותר ובטיפול יעיל יותר. שכן, שמירה על אורח חיים בריא, הפחתת חשיפה לגורמים מזיקים וניהול לחצים הם צעדים חשובים במניעת אלופציה ושמירה על בריאות השיער.

אבחון וטיפול באלופציה

זיהוי הגורם לאלופציה הוא שלב קריטי בטיפול במצב. אבחון נכון מאפשר לרופאים לקבוע את תוכנית הטיפול הטובה ביותר עבור המטופל. ישנם מספר שלבים וכלים לאבחון וטיפול באלופציה, החל מבדיקות רפואיות ועד לטיפולים תרופתיים וטבעיים.

אבחון רפואי:


כדי לקבוע את הגורם לאלופציה, חשוב לעבור בדיקות רפואיות מקיפות, כמו:

 • בדיקות דם: זיהוי רמות ברזל, אבץ, ויטמינים ובלוטת התריס כדי לבדוק חוסרים או מצבים רפואיים אחרים שיכולים לגרום לנשירת שיער.
 • ביופסיה של הקרקפת: לקיחת דגימה קטנה מהקרקפת לבדיקה מיקרוסקופית כדי לזהות מחלות עור או מצבים אוטואימוניים.
 • בדיקות גנטיות: בדיקות שמטרתן לזהות נטיות גנטיות לאלופציה אנדרוגנית או מצבים תורשתיים אחרים.

טיפולים רפואיים:


ישנם טיפולים שונים שניתן להשתמש בהם לטיפול באלופציה, כולל:

 • מינוקסידיל (רוגיין): תרופה מקומית הנמרחת על הקרקפת להמרצת זרימת הדם ולשיפור צמיחת השיער. מינוקסידיל מתאים לגברים ונשים ומשתמשים בו לרוב במקרים של נשירת שיער תורשתית.
 • פינסטריד (פרופסיה): תרופה הנלקחת דרך הפה המשמשת להפחתת רמות DHT בגוף, אשר גורם להצטמקות זקיקי השיער. פינסטריד מתאים בעיקר לגברים.
 • תרפיה בלייזר: טיפול בלייזר נמוך עוצמה המעודד צמיחה מחודשת של השיער ומחזק את זקיקי השיער. מתאים לגברים ונשים כאחד.

טיפולים טבעיים:


שילוב של תזונה מאוזנת, הפחתת לחץ, תוספי תזונה וטיפולים טבעיים יכולים לסייע בשמירה על בריאות השיער.

 • תזונה: תזונה עשירה בוויטמינים, מינרלים וחלבונים חיונית לשיער בריא. יש לכלול בתפריט מזונות עשירים בברזל, אבץ, ויטמינים מקבוצת B, ויטמין D ואומגה 3.
 • תוספי תזונה: נטילת תוספי תזונה יכולה לסייע במילוי חוסרים תזונתיים. תוספים כמו ביוטין, קולגן ומולטי-ויטמינים יכולים לעודד צמיחת שיער.
 • שמנים אתריים: שמנים כמו שמן רוזמרין, שמן מנטה ושמן לבנדר יכולים לשפר את זרימת הדם לקרקפת ולעודד צמיחת שיער. יש לעסות את הקרקפת עם השמנים ולתת להם להיספג למשך מספר דקות לפני השטיפה.

טיפולים כירורגיים:


במקרים חמורים יותר של אלופציה, ייתכן ויהיה צורך בטיפולים כירורגיים:

 • השתלת שיער: ניתוח שבו לוקחים שיער מחלק אחד של הקרקפת ומשתילים אותו באזור הדליל. הטיפול מתאים בעיקר למי שסובל מקרחת גברית טיפוסית.
 • הפחתת קרקפת: ניתוח שבו מסירים חלק מהקרקפת והקרחת ומושכים את האזורים שבהם יש שיער.

טיפולים משלימים:


טיפולים משלימים יכולים לסייע בניהול המצב ובהפחתת הלחץ הנפשי הכרוך באובדן שיער:

 • טיפול רגשי: טיפול רגשי יכול לעזור בהתמודדות עם הלחץ וההשפעות הרגשיות של נשירת שיער.
 • קבוצות תמיכה: הצטרפות לקבוצות תמיכה בהן אנשים משתפים חוויות ועצות יכולה לסייע בהתמודדות עם המצב.

ההבנה של הגורמים לאלופציה ואבחון נכון הם הצעדים הראשונים והחשובים בטיפול במצב. קיימות אפשרויות טיפול רבות, החל מטיפולים רפואיים ועד לטיפולים טבעיים וכירורגיים, כל אחד מהם יכול להיות מותאם אישית לצרכים ולמצב של המטופל. עם התמדה וניהול נכון, ניתן לשפר את מצב השיער ולהתמודד עם נשירת השיער בצורה מיטבית.

סיכום

איבוד שיער, קרחות ואלופציה הם מצבים המשפיעים על מיליוני אנשים ברחבי העולם, ולעיתים קרובות גורמים לחוסר ביטחון והשפעה רגשית משמעותית. הבנת הגורמים לנשירת שיער, כולל בהיבטים הגנטיים והסביבתיים, היא קריטית לניהול המצב בצורה יעילה ומציאת פתרונות מתאימים. 

שכן, גורמים גנטיים כמו אלופציה אנדרוגנית משחקים תפקיד מרכזי, כמו כן גורמים סביבתיים כמו לחץ נפשי, תזונה ואורח חיים משפיעים על בריאות השיער. לכן, אבחון נכון ומקיף מאפשר לרופאים לקבוע את הטיפול הטוב ביותר עבור כל מטופל. קיים מגוון רחב של טיפולים, החל מתרופות כמו מינוקסידיל ופינסטריד, ועד לטיפולים טבעיים וכירורגיים כמו השתלת שיער. 

טיפולים משלימים כמו טיפול פסיכולוגי וקבוצות תמיכה יכולים לסייע בהתמודדות עם ההשפעות הרגשיות של נשירת שיער. באמצעות גישה מקיפה ומותאמת אישית, ניתן להתמודד עם נשירת שיער בצורה מיטבית, לשמור על בריאות הקרקפת והשיער, ולשפר את איכות החיים של הסובלים מאלופציה.

אהבתם? מוזמנים לשתף >>

היי, איך כיף שהגעתם לפה!

אם אהבתם את התוכן ובא לכם לשתף אותו, הנה מספר קיצורי דרך לרשתות החברתיות שלכם :)

עוד מקטגורית הקשר בין גנטיקה וסביבה לאיבוד שיער

הצטרפו לניוזלטר שלנו ותישארו מעודכנים בכל התוכן החדש שעולה לאתר.. אנחנו לא חופרים, מבטיחים!

דילוג לתוכן